27 Ekim 2015 Salı

KVBT 14. Tur 5. Gün | Lanetli - Jennifer L. Armentrout / YorumAsıl lanet korkmamaktır.

Dünyada sadece insanlar yok. En azından, Ivy'nin yaşadığı New Orleans'ta durum böyle. Faeler, insanları onlardan koruyan Düzen'le sürekli savaş halinde. New Orleans'ın çılgın gece hayatını yaşayanlar ise bu savaştan habersiz.Ivy öz anne-babasını hatırlamıyor, üvey anne-babasıyla erkek arkadaşını korkunç bir olayda kaybetti. Artık tek varlığı, Düzen'le birlikte Faelere karşı yürüttüğü amansız savaşı. Ivy çok yakında bazı sürprizlerle karşılaşacak. Ve bu sürprizden hiç de hoşlanmayacak.

Jennifer L. Armentrout, Lanetli ile yepyeni bir maceranın kapısını aralıyor. Şimdi koltuğunuza kurulun ve her sayfasında sizi alıp götürecek Lanetli efsanesini okumaya hazır olun!
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 442
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: DEX

______________________________________________________

Turun son gününden herkese merhabaa! Bugün sizlerle kitap hakkındaki düşüncelerimi paylaşacağım.Biliyorum son zamanlarda tur yorumları ve görevleri dışında yazı giremiyorum bloğa ama cidden çok yoğunum ya,kafamı ödevlerden kaldıramıyorum.Ödevim olmadığında ise kitap okuyorum ve böylece yorum girmeye vaktim kalmıyor,bakalım kısa sürede düzeltmeye çalışacağım blogtaki bu durgun hali :D Neyse daha fazla uzatmadan yorumuma geçiyorum.

Baş karakterimiz Ivy'nin acılarla dolu bir geçmişi var.Çok küçükken ailesini kaybetmiş ve evlatlık verilmiş.3 yıl önce yine acı bir şekilde evlatlık verildiği ailesini ve erkek arkadaşını kaybetmesi Ivy'yi içine kapanık bir insan yapıyor diyebiliriz.

Ivy sıradan bir genç kız değil,Düzen adı verilen örgütün bir üyesi.Bu örgüt Fae adı verilen sıradan insan görünüşüne sahip ancak insanları besin olarak kullanan Ötedünya'dan gelen bir ırkı avlıyorlar.Ivy'nin gerçek ailesi de evlatlık verildiği ailesi de bir Düzen üyesi olduğundan Düzen'in içinde büyümüş bir kız.Düzen üyesi olmak tehlikeli bir iş olduğu için ve büyük kayıplar yaşadığı için Ivy mümkün oldukça insanlarla bağ kurmaktan kaçınmaya çalışıyor.

Düzen üyeleri her zaman kayıp verse de son zamanlarda kısa sürede verilen kayıpların artması Düzen'i endişelendiriyor ve bu konuyu araştırmaya başlıyorlar.Araştırırken aralarına yeni biri katılıyor; Ren! (Ren'in baş erkek karakterimiz olduğunu tahmin etmek çok zor değildir sanırım :D )

Öldürülen Düzen üyelerinin arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışırken Ivy kendisi ve Düzen hakkında birçok şey keşfediyor,Bunlar neler öğrenmek isterseniz sizi kitabı okumaya davet ediyorum :P

Daha önce Jennifer kitabı okuduysanız,ki büyük çoğunluğun Lux Serisi'ni okuduğunu farz ediyorum,kitaplarının ne kadar akıcı olduğunu biliyorsunuzdur.Lanetli de bu yönden beklentimi fazlasıyla karşılayan bir kitap oldu. Dediğim gibi,şu sıralar çok yoğunum ve gerçekten okumaya pek vakit bulamıyorum.Ona rağmen 440 sayfalık bir kitabı yaklaşık 3 günde bitirmemi sağlayacak bir akıcılığı vardı.Biliyorum 3 gün çok da az bir süre değil ama yoğunluktan bir manga cildinin elimde 1 hafta süründüğünü söylersem anlarsınız sanırım bu sürenin benim için kısa olduğunu :D

Kitap yine diğer Jen kitapları gibi esprili bir dile sahipti.Eğer şu sıralar okuma problemi çekiyorsanız bu kitabı ya da herhangi bir Jen kitabını okumayı kesinlikle denemelisiniz bence.Baştan sona kadar okuyucuyu kitaba bağlı tutmayı başaran ve eğlendiren kitaplar yazmayı çok iyi bir şekilde başarıyor Jen.

Karakterler konusuna gelecek olursak,doğru söylemek gerekirse ben karakterlerle aramda pek bağ kuramadım. Belki tam kendimi vererek okuyamadığım için olmuştur bu.Baş karakterlerle aramda bağ kurarsam kitabı okumak benim için onlarca kat daha zevkli oluyor.Bu kitabı okurken de zevk aldım tabii ki ancak Lux serisiyle karşılaştırmadan duramadığım için -çünkü Lux'taki Kat bir blogger ve kitap aşığı ve baya bağ kurmuştum ben onla :D - Lanetli Lux Serisi'nden bir tık daha geride kalan bir kitap oldu benim için. Ayrıca en sevdiğim karakter Tink oldu.Tink Ötedünya'dan gelmiş bir peri,evet PERİ!! Ve Ivy ile yaşıyor,Ivy'nin başının belası diyebiliriz onun için.Sürekli Amazon'dan saçma sapan şeyler sipariş etmesi,Harry Potter izleyip kendinden geçmesi beni çok güldürdü :D

Kitaptaki aksiyon seviyesi hep yüksek,sürekli yüreğiniz ağzınızda okuyorsunuz diyemem kitabı ama benim için oldukça yeterli seviyede aksiyon barındırıyordu.Özellikle son 50 sayfada soluksuz okudum diyebilirim.

Kitabın sonu hakkında konuşmak istiyorum biraz da çünkü kafayı yedirtti bana.Aslında tur ekibimizde kitabı en son okuyan ben olduğumdan ve herkes kitabın çok ters köşe yaparak bittiğini söylemesine rağmen,hatta ve hatta kitabın son sayfalarına göz gezdirirken spoiler yemiş olmama rağmen kafayı yedim gerçekten! JEN NEDEN BİZE ACI ÇEKTİRİYORSUN,N E D E N? 

Kitabın kapağına bayıldım! Ancak kitapla hiç ama hiç alakası yok kapağın :D Yanlış anlamayın DEX orijinal kapağı kullanmış.Hatta Jen kendi sitesinde kitapla alakası olmadığının farkında olduğunu ama hep bir su altı temalı kapağa sahip olmak istediğini yazmış,çok samimi bu kadın ya çok seviyorum! :D 

Kitabın tasarımıyla ilgili değinmek istediğim bir şey daha var;sayfa kalitesi.DEX gerçekten çok müthiş kitaplar çıkarıyor ancak keşke sayfa kalitesi daha iyi olsaydı.Aynı şey Beni Yakma'da da vardı ve ben kitabı okurken sayfaları yırtmaktan çook ama çoook korkmuştum.Bize bu paniği yaşatmayın DEX'cim :(

Kısacası Lanetli oldukça beğendiğim bir kitap oldu.1 puan vermemin nedeni ise karakterle aramda bağ kuramamış olmam :D 

Destekleri için DEX Yayınları'na çok teşekkürler ^_^


2 yorum:

  1. Mutlaka devamı vardır diye düşünüyorum

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet,üç kitaplık bir seriye dahil Lanetli.Fakat henüz diğer kitapları yurt dışında da çıkmadı,kısa sürede çıkar umarım :D

      Sil