6 Şubat 2014 Perşembe

2054:Çıkış Yok-YorumHafızanız silindiğinde gerçeği bilebilir misiniz?

Kylanın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı.

Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kylanın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Gerçeği ararken kime güvenebilir? Yakalayan, ürperten ve fazlasıyla gerçek. Elden bırakılamayacak bir macera romanı.


(Tanıtım bülteninden)

____________________________________________________________________________

Kyla programlanmış,yani hafızası silinmiş ve tamamen yeni bir kimliğe bürünmüş-aslında büründürülmüş-,16 yaşında bir kızdır.9 ay hastanede kaldıktan sonra yeni ailesi olan Davis ailesine evlatlık verilir.Bu ailede kendisi gibi bir programlanmış olan Amy de yaşamaktadır ve Amy gayet neşeli ve pozitif bir kızdır.Annesi ise Kyla'ya göre çok agresif,stresli ve Kyla'ya sürekli kızan bir kadındır,babası hakkında düşünceleri ise nötrdür.

Kyla diğer programlanmışlara göre daha akıllı ve daha asidir.Programlanmışlar her şeyden habersiz bir şekilde etrafa gülücükler saçarak dolaşırlarken,Kyla kendisine neler olduğunu,neden programlandığını düşünmekte ve hastanede öğretilen bilgilere karşı çok olumlu yaklaşmaktadır.Öğrenme isteği hiç bitmez.

Hastanede kalması gerekenden daha uzun kalmıştır çünkü peşini bırakmayan kabuslar görmekte ve her gece çığlık atarak uyanmaktadır.Bu ani mutluluk düşüşünden etkilenen levo*su ise ona krizler yaşatmaktadır.

(*Levo,programlanmışların mutluluk düzeyini belirli bir rakamda tutmak,onların kötü olaylara -kavga,tartışma gibi- karışmasını engelleyen,kola takılan saat benzeri bir cihazdır.)

Hastanede öğrendiğine göre Kyla affedilmeyecek kadar kötü bir suç işlemiş fakat devlet onu öldürmeyip,ona ikinci bir şans tanıyarak tüm anılarını silip,yepyeni bir hayat vermiştir.Fakat Kyla işlediği suçun ne olduğunu bilmemektedir ve bunu öğrenmek için yanıp tutuşmaktadır.Kyla öğrenmeye çok açık biri olduğundan okula gitmek ister ve hemşireler buna izin verir.Okulda önce programlanmışlara özel olan sınıfta eğitim görür fakat sonradan diğerlerinden daha akıllı olduğu fark edilince 11.sınıflarda birlikte ders görmeye başlar.

Kyla programlanmışlara özel olan bir grupta tanıştığı Ben adlı çocuktan çok hoşlanır ve şansına Ben ile birçok dersleri ortak çıkar ve aralarındaki ilişki daha çok gelişir.

Devamı kitapta.

_________________________________________________________________________________

Slated serisinin ilk kitabı olan 2054:Çıkış Yok'un devam kitapları henüz Türkçe'ye çevrilmemiş durumda.Umarım ki Altın Kitaplar elini çabuk tutar ve diğer kitabı da -kitabı dedim çünkü Shattered henüz çıkmamış- hemen çevirir çünkü bu kitap en beğendiğim distopik romanların başında geliyor.

                        

Aslında bu kitap hakkında pek bir şey söylememe gerek olmadığını düşünüyorum.Gayet orjinal bir konusu olması ilgi çekici bir unsur.Genelde distopik romanlar birkaç açıdan birbirlerine benzerler ama bu kitapla diğer kitaplar arasındaki tek benzerlik distopik bir roman olmasıydı.

Kitapta ben Kyla dışında kimseyi çok fazla sevmedim.Kendime en yakın bulduğum karakter Kyla'ydı -belki bu ikimizin de solak olmamızdan kaynaklıdır,haha-.

Kyla karakterinin diğer karakterlere göre çok uç bir karakter olduğunu düşünüyorum çünkü kitaptaki programlanmışların hepsi -normal olarak- çok saf ve temiz.Fakat Kyla her şeyi sorguluyor,meraklı ve öğrenmeye çok açık.Kitabın en farklı karakteri olduğunu düşünüyorum.

Kitabın sonu belirli bir sayfadan sonra tahmin edilebilirdi fakat yine de tatmin ediciydi bence.Distopik roman seven okurların kaçırmaması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

2 yorum:

  1. Şu 'şimdiki zaman ekiyle çeviri' işi olmasa idi kitabı daha çok severdim sanırım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben o duruma Veronica Roth nedeniyle alıştım beni hiç sıkmadı ama alışmayınca zor oluyor gerçekten :D

      Sil